Do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych i środowiskowych konieczna jest nowa polityka przemysłowa oparta na gospodarce o obiegu zamkniętym.
Gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. Circular Economy) polega na zamknięciu cyklu życia produktu, czyli przejściu z modelu gospodarki linearnej:
produkcja – użytkowanie – usunięcie odpadu
na model zwany od „kołyski do kołyski”:
produkcja – użytkowanie – wykorzystanie odpadu w kolejnym cyklu produkcyjnym.
Ta idea ma na celu zwiększenie inwestycji, zmniejszenie obciążeń regulacyjnych oraz wspieranie eko-innowacji, bez kosztów dla środowiska naturalnego. Nowy model gospodarczy zmienia podejście do analizy cyklu życia produktu, które wykracza poza koncentrowanie się na jego końcowym etapie. Nowe technologie ochrony środowiska mają stanowić impuls do rozwoju europejskiej gospodarki.
Według statystyk Eurostatu w 2014 roku kraje Unii Europejskiej wytworzyły na jednego mieszkańca 4,9 tony odpadów, z czego 34,7% stanowiły odpady budowlane, 28,2% odpady wydobywcze, 10,2% odpady przemysłowe i 8,3% odpady komunalne. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika zaś, że w 2017 roku przeciętny Polak wprodukował 303 kg odpadów komunalnych, podczas gdy 4 lata wcześniej było to 280 kg. Przy czym trzeba podkreślić, że średnia europejska wynosiła wówczas 475 kg śmieci na głowę.