Ślad wodny. Woda w niebezpieczeństwie.

Gdzie jest woda na naszej Planecie?

97% to woda słona: morza i oceany, na pozostałe 3% składa się:

  • 68,1% lodowce
  • 30,1% wody gruntowe
  • 1,2% wody powierzchniowe: rzeki i jeziora, wieczna zmarzlina

W 11% wodę używamy do celów domowych, 19% w przemyśle, 70% w rolnictwie.

ps. pogłęb wiedzę i obejrzyj video

Czym jest ślad wodny

Wodę to nie tylko źródło życia naszego organizmu, używamy ją codziennie myjąc swoje ciało, robiąc pranie, zmywając naczynia, myjąc produkty spożywcze … Woda jest obecna również we wszystkich produktach, które nosimy i konsumujemy: w ubraniach, butach, w żywności, w energii którą zużywamy. W konsekwencji każda rzecz, każdy człowiek ma swój ślad wodny, który związany jest z tym co jemy, co kupujemy, co używamy.

Pojęcie „ślad wodny” zostało po raz pierwszy zdefiniowane przez holenderskiego naukowca Arjena Hoekstrę, w 2002 roku.

Ślad wody to wskaźnik, który mierzy ilość zużywanej i zanieczyszczonej wody podczas produkcji różnego rodzaju produktów, ale również usług w naszym codziennym życiu.

Każdy kraj ma swój własny ślad wodny określany jako suma zużytej wody do produkcji dóbr i usług konsumowanych przez mieszkańców. W szczególe składa się ze śladu wewnętrznego – wody pochodzącej z zasobów danego kraju oraz ze śladu zewnętrznego – wody pochodzącej z zasobów położonych poza granicami danego kraju (eksportowany ślad wodny).

Barwy śladu wodnego

Zielony ślad wodny. To woda pochodząca z opadów atmosferycznych. Przechowywana jest w korzeniach roślin, skąd paruje lub stymuluje wzrost.

Niebieski ślad wodny. To woda powierzchniowa i gruntowa, która podlega naturalnym procesom odparowywania, która nawadnia uprawy.

Szary ślad wodny. To woda zanieczyszczona przez przemysł, w procesie produkcji, odprowadzana do źródeł wody lub do oczyszczalni ścieków. Używana jest do rozcieńczania ścieków przemysłowych i komunalnych.

Bezpośrednie i Pośredni zużycie wody

Bezpośrednie zużycie wody to codzienne czynności takie jak picie, mycie, pranie, gotowanie. W globalnym ujęciu stanowi 3% śladu wodnego.

Pośrednie dotyczy wszystkich etapów produkcji, w których potrzebna jest woda. W globalnym ujęciu stanowi 97% śladu wodnego.

Pracuj nad redukcją swojego personalnego śladu wodnego

W krajach rozwiniętych uważa się, że każda osoba zużywa dziennie 300 litrów wody. Myjąc naczynia 30 litrów dziennie, biorąc prysznic 80 litrów dziennie, spuszczając wodę w toalecie 65 litrów dziennie, piorąc 100 litrów przy jednym praniu.

  • Oszczędzaj wodę w codziennym użytku np. myjąc zęby zakręcaj kran z wodą.
  • Kupuj tylko tyle ile uznajesz, że jest Ci niezbędne
  • Dawaj drugie życie przedmiotom
  • Nie marnuj jedzenia, nie kupuj na zapas

Przykłady działające na naszą wyobraźnię

1 kg jabłek to 822 litrów wody

1 kg pszenicznego chleba to 1608 litrów wody

1 kg wołowiny to 15.415 litrów wody

1 kg wieprzowiny to 5.988 litrów wody

1 kg czekolady to 17.196 litrów wody

1 para jeansów to ok. 10.000 litrów wody

1 kg produktów ze skóry np. buty/walizka to 17.093 litrów wody

1 t-shirt z 250 gramowej bawełny to 2.495 litrów wody

Polska

Populacja naszego kraju to 38,4 miliona ludności.

Całkowity ślad wodny to 54.000 miliony m3 rocznie. Z czego 75% pochodzi ze źródeł wewnętrznych, a 25% zewnętrznych.

Ślad wodny per capita to 3.900 litrów dziennie.

Dla porównania Francja mająca 59,4 miliona mieszkańców ma całkowity ślad wodny w ilości 110.000 milionów m3 rocznie. Z czego 53% pochodzi ze źródeł wewnętrznych, a 47% zewnętrznych. Ślad wodny per capita to 4.900 litrów dziennie.

Norwegia mająca 4.5 miliona mieszkańców ma całkowity ślad wodny w ilości 6.400 milionów m3 rocznie. Z czego 32% pochodzi ze źródeł wewnętrznych, a 68% zewnętrznych. Ślad wodny per capita to 3.900 litrów dziennie.

Stany Zjednoczone mające 289 milion mieszkańców ma całkowity ślad wodny w ilości 820.000 milionów m3 rocznie. Z czego 80% pochodzi ze źródeł wewnętrznych, a 20% zewnętrznych. Ślad wodny per capita to 7.800 litrów dziennie.

Chiny mające 1.280 milionów mieszkańców ma całkowity ślad wodny w ilości 1.400.000 milionów m3 rocznie. Z czego 90% pochodzi ze źródeł wewnętrznych, a 10% zewnętrznych. Ślad wodny per capita to 2.900 litrów dziennie.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym temacie i sprawdzić jakie jest Twój indywidualny ślad wodny, ślad wodny określonego kraj, konkretnego produktu lub usługi zajrzyj na stronę The Water Footprint Network

redakcja/ KZ

zdjęcie/ Nithya Ramanujam

to top