I pozamiatane…

Realizując projekty w ramach działań statutowych Fundacji, odwiedzamy wiele miast Polski i nie tylko obserwujemy, ale również dodatkowo działamy! Wyposażeni w worki, maski i rękawiczki, podejmujemy proekeologiczne, lokalne inicjatywy. Tym razem postanowiliśmy trochę… #pozamiatać!

Sprzątamy tam, gdzie aktualnie jesteśmy. Promujemy nieśmiecenie, stawiamy na działania pro – edukację, dialog, wymierne działania, wpływając na poprawę stanu środowiska naturalnego. Pragniemy, by nasza planeta była czysta, choć wiemy, że przed nami długa i kręta droga…

W 2020 roku odwiedziliśmy Namysłów, Warkę, Elbląg, Leżajsk i Żywiec.

Niestety sytuacja w Polsce dotycząca ilości śmieci nie jest pocieszająca… Średnio 332 kg odpadów komunalnych wytworzył w 2019 r. przeciętny Polak. To o 7 kg więcej niż rok wcześniej. 

Na składowiska skierowano 43 proc. odpadów, a do recyklingu 25 proc. – wynika z danych GUS. Z gospodarstw domowych odebrano 10,8 mln ton odpadów, co stanowiło 84,5 proc. wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych.

Wiele zależy od nas samych. Ważna jest edukacja najmłodszych, zmiana nawyków, zachowań w duchu less waste, ale również współpraca z lokalną władzą czy wywieranie większego nacisku na firmy i marki, które są w dużej części odpowiedzialne za produkcję ogromnych ilości odpadów rocznie.

to top