Instalacja edukacyjno-artystyczna. Kubek wielorazowy na festiwalu muzycznym

Kubek wielorazowy na festiwalach muzycznych to jedyny sposób na trwałą eliminację plastikowych opakowań jednorazowych. 

Kubek zwrotny to zamknięty obiekt, mniej odpadów, niższa emisja CO2.

W 2023, dzięki staraniom firmy Grupa Żywiec, na Open’er Festivalu w 100% wyeliminowano plastikowe kubki jednorazowe. Fakt ten chcieliśmy podkreślić edukacyjnie wśród festiwalowiczów, a wiadomo że najbardziej uwagę młodych przykuwają niestandardowe rozwiązania. Stąd powstał pomysł na zbudowanie instalacji edukacyjno-artystycznej opartej o wszystkie graficzne edycje kubka festiwalowego.

Projektując instalację przestrzenną skupiliśmy się na uwiecznieniu momentu realnej zmiany i jej pozytywnego wpływu na środowisko. Jednocześnie chcieliśmy by instalacja miała walor festiwalowy, by przyciągała festiwalowiczów w ciągu dnia jak i nocą. Przed instalacją ustawiliśmy – niczym w muzealnej przestrzeni – specjalną tablicę. Poprzez nią informowaliśmy „Dlaczego” i „Jak wygląda droga samego kubka wielorazowego na festiwalu”. 

Dalczego?

Średnio w każdej sekundzie w Europie, 1585 jednorazowych kubków trafia do śmietników, a jedynie 1% z nich do recyklingu. Do 2021 roku na samym Open’er Festival było zużywanych między 400.000, a 500.000 kubków jednorazowych per edycja. Teraz dzięki kubkom zwrotnym, każdy festiwalowicz wnosi swój wkład w czysty festiwal, w minimalizowanie ilości plastiku. 

Jak wygląda droga samego kubka?

Najpierw zapasy z 2022 roku są wyciągane z magazynu, myte i przewożone na Open’er Festival. Do „starych” kubków dołączają nowe, w nowej szacie graficznej – edycja 2023. W tym roku aż w dwóch odsłonach.

Wraz z zamówieniem piwa na festiwalu, kubek trafia w festiwalowcza ręce. Później, po opróżnieniu, wymieniany jest na nowy . Na zakończenie nocy festiwalowicz zwraca kubek do punktu wraz z otrzymanym przy pierwszym zakupie żetonie i odbiera kaucję pieniężną.

Po umyciu, następnego dnia, kubki czekają na festiwalowicza.

Dodatkowo w przestrzeni festiwalowej ustawiliśmy tablice informujące o właściwej segregacji odpadów.

to top