Eko Aplikacje, które pozwolą Ci być bardziej pro

W dobie smartfonów i tabletów, przepalonych gigabajtów internetu, możemy spożytkować ten czas na edukację i zmianę swoich nawyków, sięgając po eko aplikacje, dzięki którym zadbamy o planetę i staniemy się bardziej eko. Dzięki aplikacjom dostępnym na rynku, możemy w łatwy i szybki sposób dowiedzieć się jak poprawnie segregować odpady, jak zredukować swój ślad węglowy, jak mądrze robić zakupy, prowadzić dom czy podróżować. Przed Wami 11 ciekawych, inspirujących i godnych uwagi aplikacji. Enjoy!

Nie wszystkie produkty, które wybieramy w sklepach, są zdrowe. Duża część z nich zawiera sztuczne konserwanty, emulgatory, stabilizatory, zagęstniki oraz inne E składniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto nadmienić, że nie wszystkie E dodatki są szkodliwe – np. E-300 to witamina C. Wiele produktów zawiera alergeny lub inne składniki, jak żywność modyfikowana genetycznie (GMO), mięso oddzielane mechanicznie (MOM) czy gluten.

zdrowe zakupy
ŹRÓDŁO: ZDROWEZAKUPY.ORG

Aplikacja Zdrowe Zakupy pomoże nam zweryfikować dany produkt i dokonać dobrego wyboru.

Aplikacja dostępna jest zarówno na telefonach z system Android, jak i w sklepie App Store systemu iOS. 

źródło: apps.apple.com

Dzięki aplikacji Ingred możemy sprawdzić składniki kosmetyków i żywności oraz to, czy któryś z nich może być szkodliwy dla zdrowia, za pomocą zdjęcia etykiety produktu. Ingred zawiera też bazę podejrzanych dodatków do żywności i kosmetyków, stworzoną na podstawie danych zebranych od różnych podmiotów, takich jak UE, WHO, FAO, JECFA.

Aplikacja dostępna jest zarówno na telefonach z system Android, jak i w sklepie App Store systemu iOS. 

Dzięki aplikacji możemy uratować jedzenie i przyczynić się do jego niemarnowania! Aplikacja łączy właścicieli restauracji, którzy nie sprzedali danego dnia swoich potraw, z konsumentami, którzy za pomocą aplikacji mogą kupić je nawet o połowę taniej. Wyszukaj, odbierz, uratuj 🙂

WWW.TOOGOODTOGO.PL
happy cow
www.happycow.net/mobile

Za pomocą aplikacji znajdziesz wegańskie, wegetariańskie, przyjazne dla wegetarian, bezglutenowe, zdrowe restauracje oraz sklepy ze zdrową żywnością: czy wybierasz się do pracy, szkoły czy w podróż. Aplikacja zawiera listy i mapy zdrowego odżywiania w ponad 180 krajach. Dodatkowo, dzięki aplikacji można odkryć wegańskie firmy, takie jak wegańska piekarnia lub sklep wegański, wegetariańskie B & B, wegański catering, food trucki i rynek rolników. Znajdziemy w niej ponad milion zdjęć i recenzji wegetarian i wegan, którym możesz zaufać .

Dzięki HappyCow w ŁATWY i BEZPŁATNY sposób możemy prowadzić zdrowy tryb życia oparty na roślinach!

Pan Śmieciarz jest sztuczną inteligencją, wyedukowaną w zasadach segregowania odpadów komunalnych. Wystarczy uruchomić na swoim telefonie z systemem operacyjnym Android Asystenta Google w języku polskim. Następnie powiedzieć do telefonu komendę „Ok Google, porozmawiaj z panem śmieciarzem” i już można rozmawiać o segregacji odpadów!

Pan Śmieciarz
www.cludo.pl/pan-smieciarz/
picture mushroom
www.picturemushroom.com

Za pomocą aplikacji Picture Mushroom możemy szybko zidentyfikować grzyby! Wystarczy zrobić zdjęcie, a aplikacja powie nam jaki to gatunek grzyba 🙂 Ponadto, znajdziemy tam obszerną bazę danych, zawierającą bogate informacje o wszystkich gatunkach grzybów czy społeczność grzybiarzy, którzy z chęcią podzielą się informacjami czy swoimi sugestiami. Sprawdźcie sami!

Platforma Limit waste pomaga ludziom odkryć nowe miejsca będące eko i dla których istotne jest ograniczenie plastiku czy produkowanych odpadów. Dzięki aplikacji możemy w szybki sposób znaleźć miejsca (restauracje, kawiarnie, sklepy z żywnością na wagę czy second handy), które działają w duchu less waste!

limit waste
www.thecapture.club

Platforma Capture powstała w 2019 roku przez założycieli – Aziz i Josie. Para postanowiła zbudować narzędzie, które wzmocniłoby rosnącą liczbę ludzi na całym świecie, którzy chcieliby prowadzić bardziej zrównoważone życie. Capture to proste narzędzie to mierzenia własnego śladu węglowego. Przy uruchomieniu aplikacji powiązanej z platformą, podajemy informacje dotyczące naszych codziennych czynności, jak dieta czy częstotliwość poruszania się środkami komunikacji. Aplikacja weryfikuje jak wypadamy w porównaniu do innych osób i wyznacza nam konkretny cel – emisję CO2, do której powinniśmy dążyć. Codziennie należy uzupełniać/aktualizować informacje, dzięki czemu zdobędziemy podsumowanie naszych miesięcznych działań. Dodatkowo, dzięki aplikacji możemy wspierać finansowo ochronę lasów czy sadzenie drzew.

WWF Poradnik pomoże nam w codziennych wyborach i podpowie, jak żyć w sposób przyjazny przyrodzie. Dzięki aplikacji możemy poznać wiele ciekawostek i porad dotyczących zakupów, ekologicznego sposobu prowadzenia domu czy przyjaznych środowisku zachowań w podróży. Rozbudowane poradniki i przewodniki podpowiedzą między innymi jakie ryby możemy jeść, aby nie zagrozić ich gatunkom i czego nie powinniśmy przywozić z egzotycznych podróży, jak stworzyć ekologiczny dom czy co oznaczają poszczególne certyfikaty widoczne na opakowaniach.

Aplikacja jest dostępna tylko w sklepie App Store dla telefonu iPhone i iPada.

wwf poradnik
https://apps.apple.com/pl/app/wwf-poradnik
olio
https://makeitabetterplace.eu/2017/08/olio-rewolucyjna-aplikacja/

OLIO jest aplikacją, która pozwala na dzielenie się nadwyżkami żywności, które mamy w domu, z sąsiadami z najbliższej okolicy. To świetny sposób na budowanie relacji sąsiedzkich i poznawanie nowych osób! Aplikacja służy zarówno osobom prywatnym jak i lokalom gastronomicznym. Największą popularność zyskała w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W Polsce nie jest jeszcze bardzo znana, ale jest to narzędzie, którym na pewno warto się dzielić!

Aplikacja Kanarek pozwala łatwo sprawdzić zanieczyszczenie powietrza (smog) w naszej okolicy, a także poinformuje nas jeśli jakość powietrza spadnie poniżej ustalonego poziomu. Możemy również używać mapy do szybkiego zobaczenia sytuacji w Polsce lub wybranych miastach.

Kanarek używa 190 oficjalnych stacji GIOŚ, 1000 Syngeos, 550 LookO2, a także 750 Luftdaten, 170 SmogTok, 90 BleBox, 50 BeskidInstruments i 60 perfect-Air.

zdjęcie / Robin Worrall
redakcja / MR

to top