Domowe rośliny doniczkowe, a jakość powietrza.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez NASA wiemy w jaki sposób popularne rośliny doniczkowe, poprzez usuwanie toksyn, wpływają na jakość powietrza. Rośliny te nazywamy „roślinami zatwierdzonymi przez NASA”.
W swoich badaniach NASA uwzględniła trzy toksyny: benzen, formaldehyd i trichloroetylen (TCE), a te lotne związki organiczne są praktycznie wszędzie.
Benzen znajduje się w klejach, farbach, woskach do mebli i detergentach.
Formaldehyd występuje w kompozytowych produktach drewnianych np. sklejka, w materiałach budowlanych i izolacyjnych, klejach, trwałych tkaninach prasowanych, farbach, powłokach, lakierach, wykończeniach, a także produktach papierowych.
Trichloroetylen znajduje się w chusteczkach czyszczących, środkach czyszczących w aerozolu, zmywaczach do farb, klejach w sprayu, środkach do czyszczenia dywanów i odplamiaczach.

W badaniu NASA przyjrzano się w jaki sposób liście, korzenie, gleba i związane z nimi mikroorganizmy roślin zmniejszają zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Stwierdzono, że strefa korzeni roślin odgrywa największą rolę. W przypadku roślin domowych oznacza to, że im bardziej korzenie roślin i powierzchnia gleby są wystawione na działanie powietrza, tym lepiej roślina oczyszcza powietrze. Innymi słowy, większe doniczki, większa powierzchnia gleby są najbardziej porządane.

W kosmosie nie ma nieba, które mogłoby wytworzyć światło otoczenia, więc wszystkie rośliny uwzględnione w badaniu NASA Clean Air Study wymagają słabego oświetlenia do wzrostu. Nie potrzebujesz więc pokoju z dużym nasłonecznionym oknem dla tych roślin, możesz je umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience.
Jedynym zastrzeżeniem jest to, że z dwoma (odnotowanymi) wyjątkami wszystkie rośliny na liście są toksyczne dla zwierząt domowych. Jeśli masz szczeniaka, który gryzie prawie wszystko, umieść rośliny wyżej i poza zasięgiem.

1. Palma bambusowa (Chamaedorea Seifritzii)
Odfiltrowuje benzen, formaldehyd i TCE. Nie jest toksyczna dla zwierząt domowych.
2. Dracaena deremensis
Usuwa benzen i formaldehyd.
3. Aglaonema Modestum
Wolno rosnąca roślina, ceniona ze względu na różnorodność kolorów.
Zmniejsza poziom benzenu i formaldehydu w powietrzu.
4. Dracaena Marginata
Twarda, podobna do palmy roślina, która odfiltrowuje benzen, formaldehyd i TCE.
5. Hedera Helix
Usuwa benzen, formaldehyd i TCE.
6. Gerbera Jamesonii
Aby gerbera zakwitła, potrzebuje jasnego słońca przez kilka godzin, najlepiej rano. Zmniejsza poziom benzenu, formaldehydu i TCE w powietrzu.
7. Scindapsus Aureus
Łatwa w uprawie roślina winorośli o woskowych liściach. Filtruje benzen, formaldehyd i TCE.
8. Chlorophytum Elatum
Popularna domowa roślina wisząca, która obficie się rozmnaża i jest dobra do usuwania formaldehydu. Nie jest toksyczny dla zwierząt domowych.
9. Sansevieria Trifasciata
Ten twardy sukulent, znany również jako język teściowej, odfiltrowuje benzen, formaldehyd i TCE.
10. Spathiphyllum
Prawdopodobnie najbardziej wszechobecna i znana z roślin oczyszczających powietrze, obniża poziom benzenu, formaldehydu i TCE.
11. Chrysanthemum X Morifolium
Potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego do kwitnienia. Filtruje benzen, formaldehyd i TCE.
12. Ficus Benjamina
Figowiec, jeden z wyższych oczyszczaczy powietrza, usuwa formaldehyd.

ft/ feey
to top